DOA

‘Ya Allah, rahmatilah pembaca blog ini, sihatkan ia, ampunilah dosa-dosanya, berkatilah amalannya, janganlah Engkau balikkan hatinya setelah Engkau beri petunjuk dan hidayah kepadanya dan Ya Allah masukkanlah ia dan keluarganya kedalam syurga FirdausMu serta jauhkanlah ia dan keluarganya dari azab nerakaMu. Sesungguhnya Ya Allah, hanya kepada Engkau kami sembah dan hanya kepada Engkau sahajalah kami meminta pertolongan. Ya Allah jika rezeki pembaca blog ini masih diatas langit, turunkanlah ia, jika rezekinya di dalam bumi, keluarkanlah ia, jika rezekinya jauh, dekatkanlah ia, jika rezekinya haram, sucikanlah ia dan jika rezekinya sukar, Engkau permudahkanlah ia” Ya Allah kurniakanlah kepada kami segala kebaikan sebagaimana yang Engkau kurniakan kepada hamba-hamba Mu yang soleh.'

Thursday, December 15, 2011

Senarai DYMM Seri Paduka Yang Dipertuan Agong Malaysia

Berikut adalah senarai Yang di-Pertuan Agong:


Yang Di-Pertuan Agong Malaysia Pertama :
Tuanku Abdul Rahman ibni Almarhum Tuanku Muhammad (Negeri Sembilan)
Permaisuri Agong :
Tuanku Puan Besar Kurshiah bt Almarhum Tuanku Besar Burhanuddin
Tempoh Memerintah :
31 Ogos 1957 - 01 April 1960
Mangkat: 1 April 1960 (mangkat semasa memerintah sebagai Yang di-Pertuan Agong pertama)
Ditabal: 2 Sept 1957

Yang Di-Pertuan Agong Malaysia Kedua :
Sultan Hisamuddin Alam Shah Al-Haj ibni Almarhum Sultan Alaeddin Sulaiman Shah (Selangor)
Permaisuri Agong :
Tengku Ampuan Jemaah bt Raja Ahmad
Tempoh Memerintah :
14 April 1960 - 01 September 1960
Mangkat: 1 Sept 1960
Ditabal: 1 Sept 1960 (mangkat beberapa jam sebelum ditabal sebagai Yang di-Pertuan Agong kedua)
Tempoh Jawatan: Menjalankan tugas Yang di-Pertuan Agong sejak 4 April 1960 berikutan kemangkatan Tuanku Abdul Rahman)


Yang Di-Pertuan Agong Malaysia Ketiga :
Tuanku Syed Putra ibni Almarhum Syed Hassan Jamalullail (Perlis)
Permaisuri Agong :
Tengku Budriah bt Almarhum Tengku Ismail
Tempoh Memerintah :
21 September 1960 - 20 September 1965
Mangkat: 16 April 2000
Ditabal: 4 Jan 1961
Tempoh Jawatan: 21 Sept 1960 – 20 Sept 1965 (Raja paling muda dilantik sebagai Yang di-Pertuan Agong iaitu pada usia 40 tahun)


Yang Di-Pertuan Agong Malaysia Keempat :
Sultan Ismail Nasiruddin Shah ibni Almarhum Sultan Zainal Abidin III (Terengganu)
Permaisuri Agong :
Tunku Intan Zaharah bt Tengku Omar Setia Raja
Tempoh Memerintah :
21 September 1965 - 20 September 1970
Mangkat: 20 Sept 1979
Ditabal: 21 Sept 1965
Tempoh Jawatan: 21 Sept 1965 – 20 Sept 1970


Yang Di-Pertuan Agong Malaysia Kelima :
Tuanku Al-Mutassimu Billahi Muhibbudin Sultan Abdul Halim Al-Muadzam Shah ibni Almarhum Sultan Badlishah (Kedah)
Permaisuri Agong :
Tunku Hajah Bahiyah bt Almarhum Tuanku Abdul Rahman
Tempoh Memerintah :
21 September 1970 - 20 September 1975
Ditabal: 20 Feb 1971
Tempoh Jawatan: 21 Jan 1970 – 20 Sept 1975


Yang Di-Pertuan Agong Malaysia Keenam :
Sultan Yahya Petra ibni Almarhum Sultan Ibrahim Petra (Kelantan)
Permaisuri Agong :
Tengku Zainab bt Tengku Mohammad Petra
Tempoh Memerintah :
21 September 1975 - 30 Mac 1979
Mangkat: 29 Mac 1979
Ditabal: 28 Feb 1976
Tempoh Jawatan: 21 Sept 1975 – 29 Mac, 1979


Yang Di-Pertuan Agong Malaysia Ketujuh :
Sultan haji Ahmad Shah Al-Mustain Billah ibni Almarhum Sultan Sir Abu Bakar Riayatuddin Al-Muadzam Shah (Pahang)
Permaisuri Agong :
Tengku Haja Afzan bt Tengku Mohammad Panglima Perang
Tempoh Memerintah :
26 April 1979 - 25 April 1984
Ditabal: 10 Julai 1980
Tempoh Jawatan: 26 April 1979 – 25 April 1984


Yang Di-Pertuan Agong Malaysia Kelapan :
Baginda Al-Mutawakkil Alallah Sultan Iskandar Al-Haj ibni Almarhum Sultan Ismail (Johor)
Permaisuri Agong :
Sultanah Zanariah bt Tengku Ahmad Panglima Raja
Tempoh Memerintah :
26 April 1984 - 25 April 1989
Mangkat : 23 Jan 2010
Ditabal: 15 Nov 1984
Tempoh Jawatan: 15 April 1984 – 25 April 1989


Yang Di-Pertuan Agong Malaysia Kesembilan :
Sultan Azlan Muhibuddin Shah ibni Almarhum Sultan Yusuff Izzudin Shah Ghafarullahu-lahu (Perak)
Permaisuri Agong :
Tuanku Siti Bainun bt Mohd Ali
Tempoh Memerintah :
26 April 1989 - 25 April 1994
Ditabal: 18 Sept, 1989
Tempoh Jawatan: 26 April 1989 – 25 April 1994


Yang Di-Pertuan Agong Malaysia Kesepuluh :
Tuanku Jaafar ibni Almarhum Tuanku Abdul Rahman (Negeri Sembilan)
Permaisuri Agong :
Tunku Najihah bt Almarhum Tunku Besar Burhanuddin
Tempoh Memerintah :
26 April 1994 - 25 April 1999
Mangkat : 27 Dis 2008
Ditabal: 22 Sept, 1994
Tempoh Jawatan: 16 April, 1994 – 25 April, 1999


Yang Di-Pertuan Agong Malaysia Kesebelas :
Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah ibni Almarhum Sultan Hisamuddin Alam Shah Al-Haj (Selangor)
Permaisuri Agong :
Tuanku Siti Aisyah bt Abdul Rahman
Tempoh Memerintah :
26 April 1999 - 21 Novenber 2001
Mangkat: 21 Nov 2001 (mangkat semasa memerintah sebagai Yang di-Pertuan Agong Ke-11)
Ditabal: 23 Sept 1999
Tempoh Jawatan: 26 April 1999 – 21 Nov 2001


Yang Di-Pertuan Agong Malaysia Keduabelas :
Duli Yang Maha Mulia Tuanku Syed Sirajuddin Putra Jamalullail ibni Almarhum Tuanku Syed Putra Jamalullail (Perlis)
Permaisuri Agong :
Tengku Fauziah bt Almarhum Tengku Abdul Rashid
Tempoh Memerintah :
13 Disember 2001 - 12 Disember 2006
Ditabal: 25 April 2002
Tempoh Jawatan: 13 Dis 2001 – 13 Dis 2006


Yang Di-Pertuan Agong Malaysia Ketigabelas :
Duli Yang Maha Mulia Al-Wathiqu Billah Tuanku Al-Sultan Mizan Zainal Abidin ibni Almarhum Al-Sultan Mahmud Al-Muktafi Billah Shah Al-Haj (Terengganu)
Permaisuri Agong :
Tuanku Nur Zahirah
Tempoh Memerintah :
13 Disember 2006 – 12 Disember 2011
Ditabal: 26 April 2007
Tempoh Jawatan: 13 Dis 2006 – 12 Dis 2011


Yang Di-Pertuan Agong Malaysia Keempatbelas :
Tuanku Al-Mutassimu Billahi Muhibbudin Sultan Abdul Halim Al-Muadzam Shah ibni Almarhum Sultan Badlishah (Kedah)
Permaisuri Agong :
Sultanah Hajjah Haminah Binti Hamidun
Tempoh Memerintah :
13 Disember 2011 - 12 Disember 2015
(Dilantik untuk kedua kali)

1 comment:

Muhammad Izzat Bin Muhammad said...

terima kasih...semoga ilmu anda diberkhati allah